Aslında ABD 19 Yıldır Krizde

Kategori: Ekonomi / Yazar: Erkan Öz

ABD Krizde

Fed faizleri 25 baz puan indirdi ve eylülde bitecek “Para Yakma” programını, derhal sonlandırdı. Bu 2008 sonrası izlenen politikaların iflasıdır. 2008’den sonra ABD’nin iki yüz yılda bastığı doların 4 katını basan ve faizleri 0’a indiren Fed, kriz bittiğinde normale dönmeyi planlıyordu. Normalleşme planı ise faizlerin %4-5’e yükseltilmesi ve 2008’den sonra basılan paraların en az %50-60‘ının yakılması idi. Ancak kırılgan piyasalar planlanandan önce çökmeye başladığında Fed, faizleri sadece %2,25’e çıkarabilmişti ve bastığı paranın yalnızca %17’sini yakabilmişti.

Powell, faizleri küresel ekonomiye dair endişeler nedeniyle düşürdüklerini söyledi. Oysa faiz indirimi baskısı borsalardaki düşüşlerden sonra geldi. Fed’in havadan bastığı para özellikle borsalara gitti. Yakıt kesilince de borsalar düşmeye başladı.

FRED
Dolar – Altın Bağlarının Koparılması

Artık Fed vb. büyük merkez bankalarının ana hedefi borsa ve diğer piyasaları – dünyanın en büyük kumarhanelerini- çalıştırmaya devam ettirmektir. Çünkü 1971’de dolar ile altının bağının koparılmasından sonra limitsiz para basılması, fiyatlama mekanizmasını şiddetli derecede olumsuz etkiledi ve bu da reel ekonominin mahvolmasına sebep oldu.

2008 Krizi’nden sonra Fed, tarihin en büyük para basma deneyi sebebiyle ekonominin büyüdüğünü söyleyip durdu. Büyüme bir yıl içinde üretilen tüm mal ve hizmetlerin parasal değerinin toplanıp bir önceki yılla karşılaştırılmasıyla hesaplanır ancak enflasyonu düşmeniz gerekir. Enflasyonu, yani paranın değer kaybını çıkarmazsanız doğru büyüme hesabına ulaşılamaz.

Erkan Öz

Peki ya enflasyon on yıllardır yanlış hesaplanıyorsa? O zaman enflasyona göre hesapladığınız büyüme verileri de yanlış olur! 70’li ve 80’li yıllarda ABD’de yüksek olan enflasyonu frenlemek için faiz arttırıldı ve… enflasyon hesaplama yöntemini değiştirildi! Tüm geçen bu yıllar boyunca ABD enflasyonu ve tabi büyümesi hep bu yeni yöntemle hesaplandı.

Eski yöntem hesap devam etseydi, bu yöntemle hesap yapan Shadow Stats adlı kuruluşun verdiği veriler ABD’nin 2000’den beri sürekli küçüldüğünü ve on dokuz yıllık bir krizde olduğunu gösteriyor. Hesaplama hileleri ve para basma aracılığıyla, on dokuz yıllık bir reel ekonomi bunalımı saklanmaya çalışılıyor.

Son Fed kararı işte bu oyunun iflasıdır! Yakında dünya uyanıp gerçeği öğrendiğinde, herkes ‘sınırsızca basılamayan’ paralara hücum edecek: Altın, gümüş ve Bitcoin…

GDP Annual Growth
.
Erkan Öz

Erkan Öz

Twitter

Arkadaşlarınla Paylaş!