Socios.com & Chiliz

Kategori: Blockchain, Temel Analiz / Yazar: Altuğ Öztürk

Chiliz ($CHZ), spor ve eğlence platformları için dijital bir para birimi. Dünyanın ilk ölçeklenebilir, token kullanımına müsait, oylama platformu olan ve taraftarların tuttukları spor takımına ilişkin oylama haklarını alıp satabildikleri ve kullanabildikleri Socios.com’un arkasındaki itici güç diyebiliriz.


Merhaba sevgili Fibo Bülten okuyucuları.

İlk defa burada yazmaktan gurur duyuyorum. Böyle bir oluşumun Türkiye kripto piyasası için çok önemli bir dijital dergi olduğunu düşünüyorum. Neden mi? Çünkü kripto paralar ile ilgili Türkçe içerik çıkaran sayısı çok az. Özellikle yazı yazan yok gibi. Bu sektörün gelişmesi için mutlaka gerekli organizasyonlardan bir tanesi olan Fibo Bülteni ve ekibini sektöre kattıkları için öncelikle tebrik etmek istiyorum.

Belki bilmeyenler vardır. Yaklaşık 7 aydır chiliz.com şirketi için çalışıyorum. Malta’nın en büyük blockchain şirketlerinden bir tanesi. Binance ve OKEx gibi borsalardan yatırım almış ve Malta Blockchain ekosisteminin %85’ini barındıran bir Kampus’e sahip.

Size bu yazımda kolay anlaşılabilmesi amacıyla soru cevap şeklinde Chiliz’i, uygulaması Socios’u ve taraftar tokenlarını anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olur. Farklı sorularınız varsa her zaman bana Twitter üzerinden veya Telegram kanalımızdan ulaşabileceğinizi biliyorsunuz.

Chiliz nedir?

Chiliz ($CHZ), spor ve eğlence platformları için dijital bir para birimi. Dünyanın ilk ölçeklenebilir, token kullanımına müsait, oylama platformu olan ve taraftarların tuttukları spor takımına ilişkin oylama haklarını alıp satabildikleri ve kullanabildikleri Socios.com’un arkasındaki itici güç diyebiliriz.

Chiliz, kısa zaman önce en büyük Türk kripto borsalarından biri olan Paribu.com’da listelendi. Paribu’nun 600.000+ kullanıcısı Türk Lirası (TRY) kullanarak doğrudan platformdan $CHZ satın alabiliyor.

Socios.com & Taraftar token’ları nedir?

Socios.com, blokzinciri teknolojisi vasıtasıyla futbol kulüplerinin dijital dönüşümü gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor. Taraftar token’ları, bir kulübe veya ekibe özel olup şifreli, sabit oylama defterine ve oylama hakları sahipliğine erişim sunan, dijital varlıklar ve diğer kripto para birimleri gibi, VIP deneyimleri, özel ürünler, biletler vb. gibi diğer ‘ürünler’ için kullanabiliyorlar. Taraftar token’lar hiçbir zaman harcanmıyorlar. Yani oy kullandıktan sonra Token’ınız gitmiyor. Sadece 1 token ile tüm oylamalara katılabiliyorsunuz, fakat tabii ki daha fazla token daha fazla ödül demek anlamına da geliyor.
Token’ların kullanıldığı taraftar oylama platformu, izin verilen ayrı bir yan zincir üzerinde işleyen taraftar token’larını kullanıyor. Platform, spor kulüplerine taraftarlarıyla daha kolay bütünleşmelerinde ve taraftarlardan gelir elde etme konusunda çok önemli bir araçtır.

Chiliz, Socios.com ve taraftar token’ları arasında nasıl bir bağ var?

Chiliz yani $CHZ, Binance, Kucoin ve Türkiye’de Paribu gibi dünyanın önde gelen kripto para birimi borsalarında listelenmiş bir dijital para birimi. $CHZ, taraftar oylama ve ödül platformu Socios.com’da ödülkazanmayı ve anketlere katılmayı sağlayan taraftar tokenlarını satın almak için kullanılıyor. Taraftar tokenleri, Taraftar Token Arzı aracılığıyla Socios.com üzerinden direkt olarak satın alınabiliyor. Yani anlayacağınız, Socios platformunda sadece CHZ geçerli. Taraftar token’lar sadece CHZ ile alınabiliyor ve Socios ekosistemi tamamen CHZ üzerine kurulmuş durumda.

Galatasaray

Taraftar token’ları nasıl satın alınıyor?

Taraftar token’ları, uygulama üzerinden direkt olarak Taraftar Token Arzı ya da FTO olarak bilinen bir işlem ile satın alınabiliyor. Taraftar token’ları Socios.com’un dijital para birimi olan ve aynı zamanda doğrudan uygulama üzerinden de satın alınabilen $CHZ’i kullanarak satın alınıyor. Geçerli ve doğrulanmış bir e-posta adresi sağladıktan sonra gerçekleştirilebilen bu işlem, kredi veya banka kartı kullanarak internet üzerinden yapılan alışverişler kadar basit. Ayrıca, gelecek aydan itibaren dünyanın ilk spor ve eğlence üzerine olan kripto para birimi borsası Chiliz. net üzerinden de al sat işlemelerine açılacaklar.

Chiliz & Socios.com hangi kulüpler ile anlaşmalı?

Socios.com Juventus, Paris Saint- Germain, Atlético de Madrid, AS Roma dahil olmak üzere dünyanın önde gelen spor takımlarıyla ve özellikle Türk pazarı için Galatasaray ile ortaklıklar sayesinde önemli ölçüde büyüdü, 120.000’den fazla kullanıcıya ulaştı. Arjantinli futbol devleri Independiente & e-spor partneri arka arkaya DOTA 2 şampiyonu OG işbirlikleri de duyuruldu.

Barcelona
Juventus

Son olarak şubat ayı başında FC Barcelona ile yeni bir küresel ortaklığa imza atıldı. Tüm dünyadaki Barça taraftarları, Socios.com’da yapılan her eylem için ödüllendirilecek, liderlik tablolarında tırmanacak, özel ürünler ve hayatta bir kez yaşanabilecek benzersiz deneyimler karşılığında kullanılabilecek ödül puanları kazanacaklar.

Şimdi bu sene içerisindeki hedefimiz 50 kulübe ulaşmak ve 1 milyon kullanıcıya ulaşmak. Dünya’nın her yerinden, farklı spor dikeyleri de dahil olmak üzere kulüplerle iletişimlerimizi sürdürüyoruz. Barça ile anlaştıktan sonra zaten hedeflerimizi tutturabileceğimize olan inancımız kat kat arttı. Şu an 9 kulüpteyiz. Bu sene içinde 50 kulüp ile anlaşmamız içten bile değil…

“Taraftar tokenı” takıma ve taraftarlara neler sağlıyor?

Taraftar token’ına sahip olanlar Socios.com üzerinden kulüple
ilgili oylamalara ve anketlere katılabiliyor. Spor tutkunları taraftar token’larını satın alarak belirli kulüp kararları üzerinde doğrudan söz sahibi olabilecek. Token’ların özellikleri bunlarla da sınırlı değil. Taraftarlar, taraftar token’larını kullanarak ödül puanı kazanacaklar ve özel deneyimler yaşama hakkıyla birlikte takım için üretilen özel ürünlere sahip olma imkanına da erişecekler. Socios.com’a gelecek bir diğer özellik ise oy verdikçe ve uygulamayla etkileşimde bulundukça puanlar kazanılabilen bir ödül sistemi. Daha fazla puan kazanan taraftarlar Süper Taraftar Statüsüne ulaşabilecekler.

Süper Taraftar Statüsü de kullanıcılara gerçekten hayatlarında bir kez yaşayabilecekleri inanılmaz tecrübeler sunmak için oluşturulmuş bir konsept. Düşünsenize, süper taraftarsınız ve kulübünüz sizi takımla beraber aynı uçakta bir deplasmana götürmek için çekiliş yapıyor. Sadece elinde taraftar token olanlar ve süper taraftar statüsüne sahip kişiler bundan yararlanabiliyor. Ayrıca gelecek aylarda platformun öncelikli özelliği olan oylama ve ödüllerin dışında yeni özellikler de eklenecek. Uygulama içi oyunlar, sohbet fonksiyonu ve taraftar token’ı sahiplerini kulüplerine daha da yakınlaştıracak özel kurgular da olacak.

Türkiye ne kadar önemli bir pazar?

Türkiye dijital anlamda oldukça gelişmiş bir ülke. 2019’da gerçekleştirilen Statista Global Consumer anketine göre, Türkler -kripto paralar da dahil olmak üzere- dijital inovasyonlara diğer Avrupalı milletlere göre daha hızlı adapte oluyor. Türkiye’nin dijital inovasyonlara yatkınlığı ve futbola olan tutkusu göz önüne alındığında, Socios.com için kusursuz bir pazar. Bu yüzden Türkiye piyasasında fazlasıyla aktif olmaya çabalıyoruz. Eğer bu şirketin bir parçası olmak, içeriye adım atmak isteyenler varsa Chiliz Alliance başvuruları da hâla açık durumda.

Chiliz & Socios.com için gelecekte neler var?

Socios.com & Chiliz sene sonuna kadar, futboldan, diğer spor alanlarından ve eğlence sektöründen 50 yeni fikri mülkiyet hakkı hedefliyor. Kısa zaman önce ABD’de de faaliyet gösterebilmek için gerekli izinler tamamlandı ve dünyanın önde gelen spor pazarlama ajanslarından biri olan Lagardère Sports ile stratejik ortaklık duyruldu.

Lagardère Sports, içinde 16 Alman futbol takımı, Fransa’nın önde gelen futbol takımları ve MLB & NFL oyuncularının da bulunduğu dünya çapında atlet, kulüp ve federasyonlardan oluşan geniş bir ağa sahip ve yeni iş birlikleri için Chiliz & Socios.com ile çalışacak.

Peki ya Dünya’nın İlk Spor ve Eğlence Kripto Borsası?

Aslında bu nokta çok önemli, dünyada ilk kez futbol kulüpleri kendi kripto paralarını çıkartıyor ve bu tokenlar serbest piyasada alım satıma açık olacak. Chiliz.net üzerinden sadece CHZ paritesinde taraftar token’ların ticareti çok yakında başlayacak. Şimdiden Coinmarketcap Taraftar Tokenları biz talepte bulunmadan listelemiş durumda. Potansiyeli siz düşünün…

Chiliz Telegram – Katılın

Chiliz Twitter – Takip edin ve haberdar olun 

Socios ve Galatasaray token ile ilgili ayrıntılı podcast yayını. Ayrıca dinlemek isteyen olursa, bu linkte çok keyifli bir podcast yayınımız var.

Token Avı nasıl yapılır videosu:

Socios.com hakkında sıkça sorulan sorular

.
Altuğ Öztürk

Altuğ Öztürk

Twitter

Arkadaşlarınla Paylaş!