Dominance Grafikleri (Uyumluluk Modu)

Kategori: Egitim, Kripto Para, Teknik Analiz / Yazar: Jind Mahi

“Bitcoin Dominance”, Bitcoin’in market büyüklüğünün, bütün kriptomarket büyüklüğüne oranıdır.  Bu oranın değeri ya da grafiklerdeki çizgi veya mum görüntüsü, temel veya teknik analize göre işlem yapan yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Market verilerinin bir ortalamasını basitçe verebilse de gözlemlerime göre bu grafiklere gerektiğinden çok fazla anlam yüklenmekte ve yatırımcıları yanıltabilmektedir. 

Bitcoin Dominance, yalnızca değer ve grafik olarak incelendiğinde indikatörler gibi arz ve talebin sadece basit bir yan ürünüdür ve görülmesi gereken şeyi tam olarak göstermez. Ancak değer olarak değil de sebep-sonuç mantığında incelediğimizde ciddi derecede Dow Teorisi barındırır. Bu yazıda “Bitcoin Dominance”ı iki yönüyle de ele alacağım.

Değerler ve grafikler

“Bitcoin Dominance”, matematiksel formülü gereği %0 ile %100 arasında bir değerde olmak zorundadır. Bu değerin yükselip düşmesi yine matematiksel mantık gereği Bitcoin market büyüklüğünün, tüm market büyüklüğüne oranına göre yükselip düşmesi sonucu meydana gelmektedir.

Gözlemlediğim sorunlar şu noktada başlamaktadır:

Dominance’ın belirlenen bir orana ya da çizilen yatay bir çizgiye yükselmesi veya düşmesi sonucu bir destek-direnç olarak çalışmasının kanun gibi beklenmesi. Peki bunda yanlış olan şey nedir?


Bunu RSI örneğiyle açıklamak istiyorum. RSI da keza Dominance gibi 0 ve 100 arasında bir değeri gösteren bir indikatördür ve standart RSI değerlerinde overbought (aşırı alım) seviyesi 30, oversold (aşırı satım) seviyesi 70’dir. Şayet fiyatı ve hareketlerini yalnızca RSI üzerinden değerlendiriyor olsaydık fiyatın bir dikdörtgen üzerinde hareket ettiğini görürdük. Ancak gerçekte baktığımızda fiyat hareketlerinin en kuvvetli şekilde hareket ettiği bölgelerin RSI’ın 30 altında veya 70 üzerinde olduğunu gözlemleriz.

Bu durumu Bitcoin Dominance üzerinden örnekleyelim.

Bitcoin Dominans’ının %50 olduğu bir durumdan başlayalım ve Bitcoin artarken altcoinlerin dolar değerinin sabit kaldığını varsayalım.

Bitcoin yüzde 10 arttığında 50 olan dominans;

(50+5) / (100+5) = 0,53281 olacaktır ve dominance yaklaşık olarak  %6,6 artacaktır.

Tıpkı RSI gibi 30 – 70 aralığında hareket bir nebze daha rahat değerlendirilebilir. Şimdi de Dominance’ın 70 olduğu bir durumda artışı yine yüzde 10 olarak örnekleyelim.

(70+7) / (100+7) = 0,7196

Yani Bitcoin Dominance %70’ken, Bitcoin %10 arttığında dominansta % 2,8’lik bir artış oluyor.

Haydi bir de dominans 70’teyken bir  yüzde 50’lik artış gerçekletirelim.

(70+35) / (100+35) = 0,7777.  Dominansta toplamda %11.1’lik bir artış söz konusu oldu.

Dominans grafiğinde 72 ve 75 değerleri arasında bir arz bölgesi olduğunu varsayalım. Arz bölgesinin alt ve üst sınırları arasındaki %3’lük alanda Bitcoin fiyatında %7.5’luk bir fark olacaktır ve özellikle kaldıraçlı işlemlerde bu oranlar ölümcüldür.

Formasyonlar ise oransal bir düzlemde bir anlam ifade etmez.

Bu örneklerin ışığında teknik analiz araçlarının üst ya da alt dominans değerlerinde fiyat grafiğinde kullanıldığı gibi kullanılması verimli sonuçlar doğuramaz. 

Dominans ve Dow Teorisi

Dominansın değerselliği ile değil de nedenselliği ile ilgilenelim. Dow Teorisi’nin endekslerin birbirlerini destekleme zorunluluğu otoriterler tarafından kabul gören bir maddedir. Örnek vermek gerekirse Dow Teorisi’nin bu maddesine göre, Borsa İstanbul’daki bir hissenin artışı esnasında, XU100’ün yükselen trendde olmaması güvenli bir alım olarak algılanmaz. Kripto’da ise coinlerin karşılaştırılması gereken  endeksler TOTALMARKETCAP ve ALTMARKETCAP endeksleridir. Haliyle Bitcoin’in yükselişinin desteklenmesi TOTAL’in, altcoinlerin yükselişinin desteklenmesi bu iki endeksin yükseliş trendinde olmasına bağlıdır. Desteklenmediği takdirde bireysel hareketler manipülatif ya da devamlılığı gelmeyebileceği düşünülen furyalardan ibaret olduğu düşünülür. 

Konuyu yavaştan dominansa bağlayalım.

ALTMARKETCAP’in yükseliş trendinde olması öncelikle TOTALMARKETCAP endeksinin yukarı olmasına bağlıdır. Bu tür durumlarda ise genellikle Altlar furyadadır, Bitcoin Dominansı düşer.

Tarihsel tecrübelere göre ise TOTALMARKETCAP düşüş trendine girdiğinde ALTMARKETCAP yükseliş trendinde kalamamıştır. Bu durumlarda Bitcoin Dominansı artar ancak dominansının artması bitcoin’in dolar değerini yükseltmez.

TOTALMARKETCAP’in yükseliş trendinde olduğu, ALTMARKETCAP’in yatayda kaldığı durumlarda ise matematiksel olarak Bitcoin yükseliş trendindedir ve dominans artar. 

Kısacası aslında sebep tamamen bu basit matematikten ibarettir. Pek de fazla anlam yüklemeye gerek yoktur. 

Dominance grafiklerinde oluşan mum formasyonlarını ele alacak olursak yüzdesel grafiklerde formasyon aramaktansa, en yüksek büyüklüğe sahip altcoin olan Ethereum’un satoshi paritesinde mum formasyonu aramak risk-ödül oranı açısından çok daha akılcı ve kârlı olacaktır.

Yeni arkadaşlarımızın bunları bilmediğini varsayarak bir yazı hazırladım. Eski kurtların bilmediği bir şey anlattığımı düşünmüyorum, sadece farkındalık yaratmaya çalıştım. Bence herkesin arada silkinmeye ihtiyacı vardır. Bol kazançlar dilerim.

Arkadaşlarınla Paylaş!