Effect.AI (EFX)

Effect.AI 2015’te kurulmuş, kendisini “Yapay zeka (YZ) için oluşturulmuş, NEO blockchain’i üzerinde geliştirilmiş, desantralize (merkezî olmayan) bir platform” olarak tanımlayan Hollandalı bir yazılım şirketidir. Ekip, projenin gelecekteki insanlık ve yapay zeka arasındaki ilişkiyi belirleyeceğini iddia ediyor.

Son beş yılda “yapay zeka” algoritmalarında hızlı bir büyüme görüldü. Kendi kendini süren araçlar, cep telefonlarındaki yüz ve ses tanıma teknolojileri ve görüntü çevirisi gibi akıllı servisler günlük yaşamda merkezî bir yer edinmeye başladı bile. Bu yükselişin, makine öğrenimi (machine learning) ve bulut bilişimdeki (cloud computing) gelişmeler ile ivme kazandığını söylemek yanlış olmaz.

Tüm bu gelişmeler, sektörün büyük çapta benimsenmesini ve milyar dolarlık akıllı uygulama ekonomisinin doğmasını sağladı.

Bununla birlikte, YZ alanındaki bazı akademik başarılar kamuya açık olsa da, çoğu çalışma büyük şirketlerdeki kapalı kapılar ardında gerçekleşmekte. Bu durum, YZ’yi küçük bir zümreye yarar sağlayan bir “kara kutu” olma riskine sokuyor.

Erişilebilir ve şeffaf olan uygun bir alternatif sağlamak amacıyla, Effect.AI, YZ gelişimi ve YZ ile ilgili hizmetler için özel ve desantralize bir ekosistem öneriyor. Ekip, bunu sağlayacak ağı “The Effect Network” olarak adlandırmış.

NEO bockchain’inde yer alan, akıllı sözleşmeler üzerinde tam olarak çalışan The Effect Network ile; platformun

  • açık,
  • kullanımı kolay ve
  • ölçeklenebilir
    olmasını sağlamak hedeflenmiş.

Hedeflerin büyüklüğünden dolayı, The Effect Network üç ardışık aşamada konuşlandırılarak gelişim ve benimsenme sürecinin sağlıklı ilerlemesi sağlanacak. (Ve tüm aşamalarda EFX utility token’ı kullanılacak.)

Aşama 1: Effect Mechanical Turk

İnsan zekası gerektiren görevler için tasarlanmış, görevini tamamlayan herkesin âdil ödeme alabileceği, interaktif bir pazar yeri. Bir çalışan (worker) görevi tamamladığında ödemesini EFX token’ı olarak alacak.

Buna neden ihtiyaç duyuldu?

Çünkü insanların hâlâ birçok yönden bilgisayarlardan iyi olduğu düşünülüyor! Evet, bu aşamanın var oluş gayesi bu.

Amazon’un “Mechanical Turk” projesini biliyorsanız, Effect.AI’ın yapmaya çalıştığı şey bunun merkezî olmayanı!

(Peki “Mechanical Turk” isminde bize tanıdık gelen bir şeyler yok mu 🙂 Elbette var.

Sizleri 18. yüzyıla götürecek içerik için tıklayınız:

Aşama 2: Effect Smart Market

Smart Market, insanların YZ hizmetleri sunabildiği ve satın alabileceği desantralize bir platformdur. Bu aşama Effect Network’ün doğal gelişiminin bir sonucu.

Burası YZ algoritmalarını bir hizmet olarak sunabilmek için tasarlanmış açık bir pazar. Bu pazar (ya da exchange), algoritması sayesinde YZ geliştiricilerinin hizmetlerini Effect token’ı ile kolayca satabileceği, kiralayabileceği ya da duyurabilecekleri bir yer.

Veri değişim formatını takiben (ve tüketiciler için bir kullanım ücreti belirlenerek) uygulama (application) sahibi, app’i için kamuya açık bir son nokta belirterek exchange’e kayıt olabiliyor. Bu app artık blockchain’deki akıllı sözleşmeler yoluyla çalıştırılabiliyor. Son olarak sözleşmenin muhatabı, app sahibinin app’i ile etkileşimde bulunmasına izin veren yetki belgesini almak için sözleşme sahibine gerekli fonları transfer etmek zorunda olacak.

Aşama 3: Effect Power

Son platform olan Effect Power, popüler derin öğrenme sistemlerini (deep learning frameworks) çalıştırabilecek desantralize ve dağıtık (distributed) bir “programlama platformu” sağlıyor.

Derin Öğrenme’yle ilgili şuraya bakabilirsiniz. 

Effect Network’ün birinci ve ikinci aşamaları, YZ ürünlerinin toplanması ve kullanımı konusunda desantralize bir yapıya sahip olacak. Fakat bu noktaya kadar, algoritmalar hâlâ merkezî sunucularda çalışmakta. Effect Network’ün son aşamasında ise algoritmalar blockchain üzerinde desantralize hâle gelecek ve böylece NEO blockchain’inde küresel olarak çalışacak. Tüm aşamalarda kolay ödeme için EFX token’ının kullanılacağını ve bunun NEO blockchain’inde yer alan akıllı sözleşmeler üzerinde tam olarak çalışacağını belirtelim.

Bakalım Effect.AI, blockchain destekli YZ gelişimi için eksiksiz bir çözüm sunabilecek mi?

Kategori: Yapay Zeka, Platform, Pazar, Programlama

Rakipler: Bibox Token, Matrix AI Network, SingularityNET (Yapay Zeka); Ethereum, EOS, Stellar (Platform); Golem, aelf, Storj (Programlama)

.
Barış Kardeş

Barış Kardeş

Twitter