Essentia Projesi (ESS) Nedir?

Kategori: Blockchain, Temel Analiz / Yazar: Barış Kardeş

Essentia ESS

Essentia ESS; açık kaynak kodlu, POS algoritması ve masternode işlevselliğine sahip, merkeziyetsizlik ve günlük hayatta kullanıma odaklanmış bir projedir. Essentia desantralize (merkezi olmayan) dijital yaşamınızı oluşturmak, depolamak ve bunlara erişmek için yaratılmış merkezi olmayan bir çerçevedir. Kriptoya dâir pek çok unsuru bir arada kontrol edebileceğiniz basit, güvenli ve desantralize araç kutunuzdur.

Essentia ile “birlikte çalışabilen” kendi kripto dünyanızı oluşturabilirsiniz; tüm cüzdanlarınız, desantralize hizmetler, dApp’ler ve hesaplarınız sadece sizin kontrolünüz altında.

Projenin Amacı

Projenin amacı, blockchain teknolojisini herkesin evine getirerek yaygınlaşmasını sağlamak. Web 2.0’dan Web 3.0’a yumuşak bir geçiş hedefliyorlar. Ağustos sonu itibariyle 25 binden fazla kullanıcıları var. İki yıldan fazladır piyasadalar ve çalışan ürünleri de mevcut. 1 tıklama ile hesabınızı oluşturun, bu hesaba sizden başkası ulaşamasın (privacy) ve gönderim-alım işlemleri sadece 5 saniye sürsün. Donanım cüzdanınızın uyumluluğu soğuk depolama hizmetiyle (cold storage) güçlendirilmiş.

Essentia ile en popüler olanlar da dâhil olmak üzere 750’den fazla token ve coin’i yönetebilirsiniz. Dijital varlıklarınıza sadece siz (parmak izi ile) ulaşabileceksiniz. İş ve kişisel kripto hayatınızı birbirinden ayrı yönetebiliyorsunuz. Kişisel veya ticari tercihleriniz için istediğiniz kadar hesap oluşturabiliyor, ayrı cüzdan ve ayarlarla yaşamınızın farklı alanlarında Essentia hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz.

essentia fon

Essentia’yı bütün cihazlarınıza yükleyerek kripto varlığınızı istediğiniz yer ve zamanda yönetebiliyorsunuz.

essentia app

Güvenliğe çok önem veriyorlar. Seed (giriş için sadece size özel kelimeler), anımsatıcılar, keystore dosyası, parmak izi, QR kodu gibi pek çok seçenek mevcut.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kriptoya dâir tüm işlemlerinizi Essentia’dan çıkmadan gerçekleştirmeniz amaçlanıyor: cüzdanlar, borsalar, depolama, mesajlaşma servisleri ve çok sayıda dApp… hepsi birlikte çalışabilir bir ortamda.

Verileriniz IPFS, Swarm ve Storj ile depolanıyor.

Trezor ve Ledger cüzdanlarıyla entegrasyon da mevcut.

Essentia ile 750’den fazla kripto paranın IDEX ve Forkdelta gibi desantralize borsalarda alışverişini yapabilirsiniz.

Projenin arkasında önemli kurumlar var:

essentia partners

Essentia Amsterdam merkezli bir proje. Kurucuları Matteo Gianpietro ve Mirco Mongiardino. Üç ülkeden 44 çalışanı var. Proje başlangıcında 600 bin dolarlık öz sermaye mevcut.

Bakın Burası Çok Önemli

Essentia One ile Finlandiya hükûmeti arasında bir anlaşma gerçekleşti. Buna göre Uluslararası Blockchain Lojistik Merkezi inşa etmek için Essentia’dan yardım alınacak.

essentia one

ESS bir ERC-20 token’ı. Görevi; kullanıcıların Essentia ağına, işlevselliğine ve hizmetlerine kesintisiz erişim sağlaması ve ağ güvenliğini arttırmak. Ekstra varlık (asset) ve veri depolama gibi ayrıcalıklı hizmetlerde ve çeşitli teşvikler için de kullanılıyor.

ESS Ekosistemi ve Veriler

token utility

Toplam arz 1.755 milyar. Şu an dolaşımdaki adet yaklaşık 876 milyon ESS.

Whitepaper burada.

Roadmap burada.

Ekip ve diğer bilgiler için TIKLAYIN.

28 Ağustos 2020 verileri:

Twitter’a katılım Eylül 2017, takipçi sayıları 12,5 bin. İyi bir sayı. Telegram’da 6016 üyesi var. ESS 26 aydır trade ediliyor. Son 30 gündeki volatilite %150, son 7 günde %72.

.
Barış Kardeş

Barış Kardeş

Twitter

Barış Kardeş’in diğer temel analiz yazıları için tıklayınız.

*Bu yazı ilk olarak 6 Ekim 2019’da Koinmedya sitesinde yayınlanmıştır.

Arkadaşlarınla Paylaş!