Hydrogen (HYDRO) Projesi

Kategori: Blockchain, Temel Analiz / Yazar: Barış Kardeş

Hydro - Hydrogen
Hydrogen – Hydro

Hydrogen firması kendisini bir platform olarak ‘işletmelerin ve geliştiricilerin dünya çapında finansal teknoloji uygulamaları ve ürünlerinin prototipini yapmak, inşa etmek, test etmek ve deploy [uygulamak] etmelerini sağlayan’ bir firma olarak tanımlıyor. Hydro projesi ‘bir 2FA’ uygulaması olmanın ötesinde büyük bir platform olmayı hedefliyor. Nitekim kendileri bunu firma mottosu olarak sitelerinde ‘Web 3.0 için Küresel Bir Finansal Platform Yaratmak’ başlığıyla belirtiyor. HYDRO, akıllı sözleşmelere entegre edilebilen API’ler oluşturuyor.

Finans kurumlarına ‘Sizin x fonksiyonları elde etmeniz için yazılımcı çalıştırıp baştan bir yazılım geliştirmenize gerek yok ve hatta Blockchain mühendisi çalıştırmanız da gerekmez çünkü biz sizin için bunu hazırladık, alın ve bir saat içerisinde çalıştırmaya başlayın’ denmekte.” Kaynak 1

“Hydro, finansal hizmetlerdeki kimlikler için Snowflake adını verdikleri kamusal ve merkeziyetsiz blockchain ile güçlendirilmiş yeni bir paradigma öneriyor. Kullanıcılar Snowflake kimliğine sahip olarak, değişmezler [immutable] ve doğrulanabilirler. Her bir Snowflake kimliği, kullanıcının mobil cihazında bulunan ve blokzincirindeki benzersiz bir ID’ye bağlı olan kartografiye bağlıdır/yerleştirilmiştir. Bu kimlik, kullanıcının takdirine bağlı olarak üçüncü taraflarla paylaşılabilir ve Hydro’nun gelecekteki gizlilik yönetimi protokolü için temel oluşturur.

Bu önerilen kimlik platformu, birden çok sorunu çözmeye yardımcı olabilir:
 1. Kağıt esaslı kimlik yönetimi şu anda pahalıdır ve hırsızlık ile hacklenmeye eğilimlidir.
 2. Dark web çalınmış kimlikler için artan bir kârlılığa sahiptir.
 3. Kimlik yönetimi için küresel açık standartlar yoktur ve özel blockchain girişimleri, sorunu daha da kötüleştirmektedir.
 4. E-ticaret ve dijital bankacılık giderek artan bir şekilde şirketlerin kullanıcılarının kimliklerini doğrulamasını zorlaştırmaktadır.
 5. Gelişmekte olan ekonomiler, cep telefonlarının artan kullanımının kimlik oluşturma ve yönetimindeki avantajlarından yararlanamamıştır.

Hydro’nun yarattığı Snowflake, özel ve bağımsız KYC standartlarına uyan, milyarlarca insanın sahip olduğu kişisel kimliklere sahip olmak ve onları güvence altına almak için küresel bir standart oluşturabilir. Bu anlık hesap bütünleştirme durumu, küresel kimlikler, pasaportlar ve Hydro Raindrop ile kombine edildiğinde, kredi kartı ve banka dolandırıcılığı sıfıra yakın olacaktır.

HYDRO token, sadece Snowflake’in üzerine inşa edilebilen dApps ekosistemine bir ağ geçidi olarak değil, aynı zamanda tüm çözücüler [resolverler] için uygun olan programatik transferler içinde en önemli öge olmayı amaçlamaktadır. Snowflake aracılığıyla, kullanıcılar çözücülere HYDRO’yu withdraw etmeleri için belirli ödenekler ayarlayabilirler. Kullanıcı, hâlihazırda üçüncü taraf finans kurumları tarafından yönetilmekte olan user-facing modellerin çoğalmasını kolaylaştırarak, her bir çözümleyici temelinde izin verilen para çekme limitlerini belirler. Snowflake’in programatik token transferleri ile yarattığı esneklik, işletmelerin, bir ürün için indirimli abonelikler sunmak amacıyla belirli bir gruptaki üyeliği doğrulamak gibi tekrarlayan işlemler için iş mantığına rastgele bir dizi kriteri kodlamalarına bile olanak tanır.

Snowflake üzerine inşa edilen uygulamalar [apps], dApps’ler, ürünler veya platformlar da HYDRO token’ları kendi süreçlerine dahil edebilirler. Örneğin bazı tür doğrulamalar veya eylemler, zincir üzerinde [on-chain] kullanıcıların HYDRO bakiyelerini korumak veya aktarmak için lazım olacak HYDRO token işlemlerini gerektirebilir.

Snowflake API ve Hydro Mobil App

Hydrogen Hydro API’si, Snowflake akıllı sözleşmeleriyle kullanıcı ve ticari işletmelerin etkileşimlerini kolaylaştıracaktır. API, son kullanıcılara HydroID’lerini, Snowflake’lerini önceden gerekli şekilde mint etmek için Hydro mobil uygulamasına Raindrop API entegrasyonu yoluyla kayıt yapma olanağı sağlar. Sonraki yinelemede [iteration] kullanıcılar Hydro API, blockchain ile doğrudan etkileşimi idare ederken [handle], Hydro mobil uygulaması üzerinde HydroID’leriyle ilişkili kendi Snowflake’lerini mint edebilecekler. Onların mobil uygulamasındaki kullanıcı ara yüzü, Hydro API’si tarafından beyaz listeye eklenmiş adreslerden elde ettikleri doğrulamaları gözlemlemelerini sağlayacak. Ayrıca kullanıcılar kendi Snowflake’ine daha geniş bir metadata aralığı eklemek için Hydro mobil uygulaması aracılığıyla çözücüler oluşturabilecekler.

Ticari işletmeler Hydro ekosistemde yer alan bilgiler için Ethereum blockchain’i sorgulamak üzere Hydro API’yi kullanabilecektir. API, blok zinciri geliştiricilerine sahip olmalarını gerektirmeden onların iş mantığına göre kolayca kodlanabilen, hafif formattaki uygulamalara zincir halinde bilgi sağlayacaktır.

Hydro’nun Snowflake yapısı, kimlik yönetimi sorununun anahtar parçalarını (sorunlarını) çözmek için uygulanmaktadır:
 • Zincir üzerinde şifrelenebilecek kişisel bilgileri saklamak için standartlaşmış ve bir merkezi olmayan yapı oluşturulması
 • Zincir üzerinde [on-chain] verilere bağlanan bir zincir dışı [off-chain] ispatlama ve doğrulama ağı oluşturulması
 • Kolayca entegre edilebilen, standartlaştırılmış uygulamalar, QR kodları, UI widget’ları ve Snowflake protokolünün üstündeki diğer ürünlerin oluşturulması

Hydro ekibi ortaya konan bu yapının/çerçevenin Web 3.0’ın standart kimlik yönetimi protokolü olabileceğine inanmaktadır. Hydro API’nin kullanım kolaylığı nedeniyle hem uygulamalar hem de dApp’ler Snowflake mimarisini hızlı bir şekilde kendi kendilerine uygulayabileceklerdir.” Kaynak 2

Hydro Snowflake
 • Fiyat: 0.0040$ – 0.00000060 BTC – 0.00001688 ETH Matket Cap: 11.644,018$
 • Dolaşımdaki Adet: 6.111.111.111 HYDRO Toplam Arz: 11.111,111,111 HYDRO
 • 24 Saatlik İşlem Hacmi: 1598,842$
 • Listelendiği Borsa(lar): Bittrex, Upbit, BitForex, CoinEx
 • Kategori: Platform, Siber Güvenlik, Kimlik Doğrulama, Kimlik Yönetimi, Ödeme Protokolü, Yapay Zekâ
 • Rakipler: Ethereum, EOS, Stellar (Platform); Litecoin, Civic, Skycoin (Siber Güvenlik); Civic, KEY (Kimlik Doğrulama); Civic, Metaverse, Humaniq (Kimlik Yönetimi), Ripple, Stellar (Ödeme Protokolü), Cindicator, SingularityNET (Yapay Zekâ)
 • Roadmap
 • Whitepaper  – İngilizce – Türkçe
 • Çalışan Ürün – Apple App Store – Google Play Store
 • Projeyle İletişim Kanalları: %100
 • Takım Gücü: %69
 • Ürün Gücü: %70
 • Token Gücü: %70
 • İş Gücü: %30
 • Marka Bilinirliği: %60
 • Toplam Skor: 3.3/5
 • Ayrıntılı temel analiz 

Hydrogen projesiyle ilgili yakın zamandaki en önemli gelişme ise Kanada’nın en büyük bankası olan TD Bank Group ile yaptıkları anlaşma: Kaynak 3

*Yazı içeriği tanıtım amaçlıdır, yatırım tavsiyesi değildir ve bahsi geçen coin’ler “gem” olarak görülmemelidir.
**Rakamsal verilerin alındığı tarih: 30.09.2018

“Bir eylemin önüne çıkan engeller eylemi geliştirir, güçlendirir. Yol üstünde duranlar, yol olurlar.”

Marcus Aurelius

Barış Kardeş’in diğer yazıları

.
Barış Kardeş

Barış Kardeş

Twitter

Arkadaşlarınla Paylaş!