İki tweet ile 17 milyar dolar

Kategori: Genel Kültür / Yazar: Antonyo Vivaldi

Wall Street isimli filmde Michael Douglas’ın oscarlık bir performansla canlandırdığı Gordon Gekko karakterinin asıl ilham kaynağı.

Karakter başına boşluklarla birlikte yaklaşık 62 milyon dolar. Evet yanlış okumadınız. TL olarak hesaplamaya çalışmak biraz zor olacağı için oralara girmiyorum. İki tweet ile 17 milyar dolar kazanan Carl C. Icahn Amerikalı bir iş adamı, yatırımcı ve aktivist olarak tanınıyor. American Real Estate Partners olarak bilinen New York City’de kurulu bir holding olan Icahn Enterprises’ın kurucu ve en büyük hissedarı.

Wall Street’te 1961’de broker olarak yatırım sektörüne giriş yapan Carl C. Icahn; 1968’de risk arbitrajı ve opsiyon ticaretine odaklanan bir menkul kıymet şirketi olan Icahn & Co.’yu kurdu. 1978’de bireysel şirket-lerde yatırım pozisyonlarını kontrol etmeye başladı. Carl, 1985’te Trans World Havayolları’nın hisselerini tartışmalı bir şekilde ele geçirdi ve böylece Wall Street’te kurumsal bir yarışçı olarak ün kazandı. Trans World’ün yönetimini de ele alan Carl firmanın başarılı olabilmesi için milyonlarca dolar harcadı ama 1992 yılındaki iflası önleyemedi. Kendisi de yönetim kurulu başkanlığından istifa etti. 80’li yılların ünlü yatırımcıları arasına giren Carl yaptığı hisse yatırımlarıyla kendini ve ortaklarını zengin ettiği gibi bazı küçük yatırm-cılara da ciddi paralar kazandırdı.

Wall Street isimli filmde Michael Douglas’ın oscarlık bir performansla canlandırdığı Gordon Gekko karakterinin asıl ilham kaynağının Ivan Boesyky değil Carl C. Icahn olduğu söylenir. Ivan Boesky ve Michael Milken gibi rakiplerinin aksine özel hayatında skandallardan kaçınan Carl 90’lara ve daha sonrasına da aktivist yatırımcı kimliğini taşıyabildi. RJR Nabisco’yu devralarak, Philip Morris’i kaybetti ancak bu süreçte 600 milyon dolardan fazla kâr elde ettiğini iddia etti.

Evet biz gelelim “İki tweet ile 17 milyar dolar” hikâyesine. Carl, Apple Ceo’su Tim Cook’a gönderdiği bir mektupla Apple hisselerine yatırım yapmak istediğini bildirdi. Apple hisseleri bu dönemde 100 dolar seviyesinden 55 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Carl’ın bu dönemde yaklaşık olarak 1 milyar dolarlık Apple hissesi aldığı tahmin edilmekte.

13 Ağustos 2013 tarihinde attığı bu iki tweet ile Apple hisselerinde ciddi bir artış sağlanmış, hisse 60 dolar civarından 70 dolar civarına tırmanmış ve Apple hisseleri 17 milyar dolar değer kazanmıştır. Carl o günlerde Apple hisselerinin değerinin 200 dolar olması gerektiğini de basın yoluyla açıklamış ve bu açıklama bazı ünlü yatırımcılar tarafından da destek görmüştü.

Bu davranış kimileri tarafından spekülatif bir eylem olarak kabul edilse de herhangi bir yanlış bilgilendirme ve gerçek dışı bir durum olmadığı için hukuki anlamda Carl’ın başına dert olmadı. Yine 2013 yılında Dell hisselerine talip olan Carl Dell’in kurucularından Michael Dell’in engel olmasıyla Dell hisselerini alamamıştı.

Carl, Donald Trump’ın ekonomik dönüşüm danışmanlığını da bir süre yaptıktan sonra bu görevinden ayrıldı. Trump’ın çelik ve alüminyum için ithalatta farklı ek gümrük vergilendirmesi uygulanacağını açıklamasından birkaç gün önce çelik ithalatına bağlı olan şirketlerdeki yatırımlarını elden çıkarması basına yansıdı. Tarih 15 Ekim Pazartesi: Carl C. Icahn Dell’in halka açık ticaret borsalarından yüzde 8,3 hissesini satın aldığını açıkladı. 82 yaşındaki Carl C. Icahn hâlen büyük bir iştah ve kurnazlıkla yatırımlarına devam ediyor.

.
Antonyo Vivaldi

Antonyo Vivaldi

Twitter

Arkadaşlarınla Paylaş!