Karakomik Filmler – 2

Kategori: Sinema / Yazar: Mehmet H. Tufan

Karakomik Filmler Cem Yılmaz
Karakomik Filmler-2
‘’Deli’’nin Güven’i ve ‘’Emanet’’in Birol’u

Yazarın Notu: İstemedende olsa filmler hakkında spoiler içerebilir.

Geçtiğimiz Ekim ayında vizyona giren ‘’Karakomik Filmler’’ serisinin ikincisi olan ‘’Karakomik Filmler 2’’ 17 Ocak 2020’de gösterime girdi. İlginçtir ki filmlerin gişe başarısı ve ulusal-sosyal medyada yapılan Cem Yılmaz eleştirileri ‘’Karakomik Filmler’’in kendisinden daha fazla konuşuldu.

Türkiye’nin en komik ve en çok rating alan adamına yapılan bu eleştiriler gereksiz olsa da çok şaşırtıcı olmadığını belirterek asıl konumuz olan ‘’Karakomik Filmler’’den bahsetmek isterim.

‘’Karakomik Filmler 2‘’ ilk serisinde olduğu gibi 2 film olarak karşımıza çıkıyor. 60’ar dakikalık iki film.. ‘’Deli’’ ve ‘’Emanet’’ filmlerin kahramanları
olan ‘’Deli’’nin Güven’i ve ‘’Emanet’’in Birol’u ‘’Kaybeden Adamlar’’ olarak benzer bir özellik gösterse de Güven’e aslında hayatın hiçbir zaman ‘’kazanma şansı’’ sunmadığı dikkat çekiyor. Emanet’te ki Birol’a ise hayat belki Güven kadar acımasız davranmamış.

Her ikisi de platonik aşka saplanmış durumda ve kendi hayal dünyalarında yaşıyorlar. Deli’nin Güven’i Taksi durağındaki arkadaşlarından başka hayatta kimsesi olmayan, zararsız, kendi halinde bir Taksi Şoförü..

Deli

Aslında ‘’Deli’’ filmindeki ‘Güven’ rolünde Cem Yılmaz ’ın biraz çekingen bir performans göstermesi dikkat çekici! Çekingenlikten kastım, ‘’G.O.R.A.’’ ve ‘’A.R.O.G.’’ un Arif Işık’ının veya ‘’Ali Baba ve 7 Cüceler’’de ki Şenay’ın cesaretleri ve dominantlıkları gibi olması gerektiğinden ziyade Cem Yılmaz’ın Güven karakterini canlandırırken sergilemiş olduğu çekingenlikten bahsediyorum, daha cesur bir performans olabilirdi diye düşünüyorum.

Karakomik Filmler - Deli - Cem Yılmaz
Deli

Komediden uzaklaşıp drama yaklaşan filmler Karakomik Filmler 2’nin ikinci filmi ‘’Emanet’’ taşrada yaşayan ve babasının ölümüne kadar taşraya mahkum olmuş Birol’un, babasının ölümüyle birlikte İstanbul’a gelişini ve şansını televizyon şovlarında aramaya çalışan bir dansçının hikayesini anlatıyor.

Bu iki filmden ‘’Deli’’yi Kara olarak ‘’Emanet’’i ise Komik olarak tanımlamak doğru bir tanım olmasa bile iki film bu yönleriyle birbirinden ayrılıyor.

‘’Emanet’’te ki Birol evlendirme programındaki kız olan Deniz’e aşık olsa da bu aşk; ‘’Deli’’de ki Güven’in ‘’Hayatım boyunca sadece gözlerine baksam ve o da sadece bana baksa yeter’’ diyerek bahsettiği ve filmin sonunda dramatik şekilde gerçekleşen bu aşktan farklı olarak, kaybeden bir adam olmanın verdiği panikle ‘’bir an önce birşeyler yapmalıyım’’ duygusuyla başlayan bir aşka benziyor. Aslında Birol’un kaldığı oteli işleten adamı ve otelde çalışan kızı birbirine yakıştırırken ki performansı hiç de bu işlerden anlamayan birinin performansı değil. ‘’Emanet’’te ki Birol’un aradığı daha başka birşey ama ne aradığını kendisininde tam olarak bildiği söylenemez.

Karakomik Filmler - Emanet - Cem Yılmaz
Emanet

Günümüz Tv şovlarına ve oralarda aslında gerçekte neler olduğuna ironik göndermeler yapan Emanet’in final sahnesinde ise kahkaha attığımı belirtmek isterim.

Kapalı gişe stand-up gösterileri ve gişe rekoru kıran filmleri yapabilen Cem Yılmaz ’ın Türkiye’de pekte alıcısı olmayan tarzdaki bu filmleri yapmış olması bir kariyer riski midir bilinmez ancak istemiş olduğu filmleri hem de yönetmen koltuğuna oturarak yapmış olması kendi kendine yapmış olduğu bir meydan okuma olabilir mi?

.
Mehmet H. Tufan

Mehmet H. Tufan

Twitter

Arkadaşlarınla Paylaş!