Quentin Tarantino Türk müdür?

Kategori: Deneme / Yazar: Mehmet H. Tufan

Quentin Tarantino
Buluş, devrim falan yapmanın yolu çok çalışmaktan geçer. Bir konu üzerinde çok çalışan ve sürekli çalışan ortalama zekaya sahip insanlar buluş yapabilir.

Moruk, izledin mi filmi? “Tarantino yhaa yine her yer kan abi döktürmüş adam’’  ya da ‘’Abi sahneleri ve çapraz kurguları gördün dimi, klasik Tarantino’’ diyerek yazıma başlamayacağımı artık az çok kestirebiliyorsunuzdur. Zaten günlük hayatta ‘’Kanka anlatsam inanmazsın, ama Tarantino filmi gibi bir gün geçirdim.’’ tarzı cümleleri de özellikle kullanmamaya dikkat ederim.

Yüksek IQ

Tarantino meselesine geçmeden önce biraz yüksek IQ’lu insanlardan bahsetmek isterim. Etrafımda hayatım boyunca çok fazla yüksek IQ’lu insan görmedim ama bunların ortak özelliği kopyacı olmalarıdır. Hiç çekinmeden ve utanmadan muhteşem şekilde kopya çekerler, zaten dahilerin ve dünyayı değiştirecek buluşlar yapan kişilerin yüksek IQ’lu olduklarını düşünmüyorum. Buluş, devrim falan yapmanın yolu çok çalışmaktan geçer, bir konu üzerinde çok çalışan ve sürekli çalışan ortalama zekaya sahip insanlar buluş yapabilir. Yüksek IQ’lu insan ‘’Zaten hazır bulunmuşu var. Ne diye yeni bir şey bulayım, ben bunu alır popüler kültürle yoğurur ve sunarım’’ diye düşünür. Kolaycılığa kaçar, zekasını bu yönde kullanır. Benim fikrimi soracak olursanız açıkçası bu yüksek IQ’ya sahip kişiler dâhiyane düşünüyorlar, benim için bu kopyacılık sorun teşkil etmiyor.

“Yüksek IQ ve Quentin Tarantino ne alaka” diyecek olursanız şöyle anlatmaya çalışayım: Tarantino’nun 160 IQ’ya sahip olduğu söylenir. Bu gerçek mi bilemeyiz ama filmlerinde diğer yönetmenlerin filmlerinden çok fazla etkilendiği (kendisi de bunu hiç saklamaz ve sürekli vurgular). Hatta etkilenmeden öteye giderek bazı karakterleri diğer filmlerden direkt kopyalayıp kendi fimlerine koyduğunu gördüğümüz için Tarantino’nun IQ’sunun 160 olabilme ihtimali doğrulanır. Yani Quentin Tarantino kopyacıdır. Peki kimi kopyaladı? Birçok isim sayabiliriz belki ama bana göre en fazla etkilendiği isim Martin Scorsese. Scorsese filmlerinden çok rol çalmıştır. Tarantino’nun çoğu katil karakteri Scorsese katillerinin reflekslerini gösterir. Hatta daha da ileri gidip Scorsese filmlerinin prensi olan Robert de Niro’yu üçüncü Tarantino filmi olan Jackie Brown’da oynatmış. Ona ‘’düz, fazla sorgulamayan, düşük zekalı ama sadık, gözünü kırpmadan adam öldürebilen bir soyguncu’’ rolü vermiştir.

Kızılderili?

İtalyan, İrlandalı ve Kızılderili bir kökenden gelen, çocukluğunu annesi ve üvey babası ile geçiren Tarantino’ya o kadar da haksızlık etmeyelim. Yarattığı harika atmosferler, bulduğu karakterler, Reservoir Dogs filmindeki Madonna ve Elvis Presley yorumları, Kill Bill serisinin Bill’inin süperman yorumu ve daha niceleri. 🙂 Tabi burada bütün filmlerini, olayları ve karakterleri anlatarak kafa şişirmek istemem ama benim belki de tüm filmleri içerisinde favori karakterlerimin başında gelen kült film Pulp Fiction’daki ‘’Mr. Wolfe’’ (Bay Kurt) karakterinden bahsetmeden geçemem. 🙂

Mr. Wolfe sorun çözen adamdır. Sorunun ne olduğuyla veya neden olduğuyla ilgilenmez. 

Yaptığı tek şey sorun çözmektir. Bir insanın başına gelebilecek her türlü sorunu çözer. Öncelikle işine yarayacak doneleri toplar ve hızlı bir şekilde sorunu çözer, fazla yorum yapmaz, işine karışılmasından hoşlanmaz. Ve işine karışmaya çalışan birine ‘’Eğer sorunu sen çözeceksen ben neden burdayım? Yok eğer sorunu ben çözeceksem neden işime karışmaya çalışarak değerli zamanımı çalıyosun gerizekalı’’ demekten hiç çekinmez. Tıpkı Pulp Fiction filmindeki Vincent Vega ve Jules Winnfield’ın sorunlarını çözerken yaptığı gibi. 

“Başlığı Quentin Tarantino Türk müdür? diye attın ama ne alaka” diyenleri duyar gibiyim. Ancak yazıyı dikkatle okuyan Blockchain camiasının gözleri ışıldayan zeki üyelerinin Tarantino’nun Türk olduğunu çoktaan anladıklarını hissediyorum, nasıl mı?

Mr.Wolfe

Yazımın içinde kalın puntoyla vurguladığım kelimeye bakacak olursak Tarantino Kızılderili’dir, Kızılderililerin Türk olduğunu zaten bilmeyen yoktur, yazımın içindeki diğer mesajı ve göndermeyi bulma işini de; Pulp Fiction’da Vincent Vega’nın açtığı çantadan çıkan ışığın ne ışığı olduğunun yorumunun seyirciye bırakılması gibi sizlere bırakıyorum.

Kızılderili olan ve Mr. Kurt ile Türklere selam çakan Türk sinema dahisi; sen sonsuza kadar film yap, biz de seni sonsuza kadar izlemeye devam edelim…

.
Mehmet H. Tufan

Mehmet H. Tufan

Twitter

Mehmet H. Tufan’ın diğer yazıları.

Arkadaşlarınla Paylaş!