Rookie’den küçük tüyolar!

Kategori: Egitim, Teknik Analiz / Yazar: Rookie

rookie strateji
Basit Düşün!

Hayatımız karmaşıklaşmaya, sorunlar üst üste gelmeye başladığında kendimizi olaylardan soyutlayıp dışarıdan bakarak gerçek tabloyu görmeye çalıştığımızda problemleri daha rahat görür, çözümlere daha kolay ulaşırız. Teknik analiz de böyledir. Grafiklerde boğulmamak, genel resmi görmek için ilk atmanız gereken adım geniş zaman aralıklarında grafiğe bakmaktır.

Aşağıdaki resimde 15 dakikalıkta görünen yüksek kârlılığın günlük grafikte küçük bir yeşil muma tekabül ettiğini göreceksiniz.

ONTUSD 1d
Grafik-1: ONTUSD 1D
ONTUSD 15m
Grafik-1: ONTUSD 15m

Küçük zaman aralığında trendin döndüğünü, coin’in bundan sonra hep yükseleceğini düşünürken, günlük grafikte bunun küçük bir çıkış olduğunu ve trendin henüz dönmediğini göreceksiniz. Geniş zaman aralığına baktıktan sonra atmanız gereken ikinci adım hiçbir çizim yapmadan, grafik üstüne indikatör atmadan grafiği yorumlamaktır.

Yukarıdaki örnek grafikte yorumum şu şekilde olur:

Coin boğa sürecinde ciddi bir yükseliş yakalamış (yükselen trend), devamında ayı süreci yaşamış (düşen trend), şu an akümülasyon dönemini yaşamakta (dalgalı yatay seyir). Bu yaptığınız yorum “Biz neredeyiz?” sorusunun cevabıdır. Tüm analiz boyunca aklımızda bulunması gereken budur. “Akümülasyondayız”.

Boğada olsak ne yaparız? Ayıda olsak ne yaparız? Akümülsayonda olsak ne yaparız?

Boğada trendin döndüğüne emin oluncaya kadar HODL, ayıda işlemde kısa kal, akümülsayonda en alt destekten al ve bekle veya trendin yukarı yönlü kırıldığını görünce al ve bekle. Örnekte coin’in kırmızı ve yeşil çizgiler arasında akümüle olduğunu görüyorsunuz. Yani akümülasyon deyince coin’in daha fazla düşemediği, toparlanma sürecinde olduğu dönemi kastederiz. Eleştirenler olabilir ama daha basit ifade etmek için söyleyeyim, aküyü şarj ettiğimiz bölgeye akümülasyon bölgesi diyebiliriz.

ontusd teknik analiz
Grafik-3: ONTUSD 1D
teknik analiz
Grafik-4: ONTUSD 1D

Yeşil direnç üzeri, trendin yukarı yönle kırıldığı bölgedir ve alım için en emniyetli bölgedir. Bu bölge geçildikten sonra coin’in düşüşlerinde destek vazifesi görecektir. Kırmızı çizgi alım yapılabilecek noktadır ancak risklidir. Altında stop yapılması gerekir. Üstünde bulunan yeşil dirençte satış yapılabilir. Satış yapıldıktan sonra coin yeşil üstünde kapanırsa tekrar alım yapılır. Mavi, alım için en emniyetli yerdir ancak stop için mutlaka bir seviye belirlenmelidir. Hâlâ karmaşık olduğunu düşünüyor musunuz?

Kazandıran Bir Strateji Geliştir!

Şu ana kadar sadece boş grafikte yorum yapıp 3 tane çizgiyle basit bir strateji geliştirdik. Bu stratejimizi geliştirmek için biraz daha eklemeler yapalım. 2 indikatörden bahsedeceğim. Bunlardan bir tanesi Stoch RSI osilatörü. Nasıl açılacağını resimde gösterdim. Açılan indikatörde oversold bölgeden pembe bölgeye geçiş noktası bir alım sinyali olarak değerlendirilebilir. Oldukça güzel kârlılıklar sağlayabilecek bir sinyal olsa da hatalı giriş sinyallerinin üretilebileceğini görüyorsunuz. Tek başına bir indikatör yerine birkaç indikatör kullanmakta fayda var.

Stoch RSI
Stoch RSI
Grafikte Stoch RSI
Grafik-5: Stoch RSI

Şimdi grafiğin üzerine trend takip eden indikatörlerden HMA8’in renklendirilmiş hâli olan @TalattAbi tarafından yazılmış Rookie-HMATRENDY indikatörünü atıyorum. Neden HMA 8 derseniz, “Fibonacci sayıları” derim. Fibo Bülten’e de bu yakışır. Bu indikatörün kullanımı trend yukarı döndüğünde mavi renk, aşağı döndüğünde kırmızı renkle gösterim yapması.

Şimdi stratejimizi belirliyoruz:
  1. Stoch RSI oversold olduktan sonra al sinyali verdiğinde Rookie-HMATRENDY indikatörü maviyse al, değilse mavi olana kadar bekle.
  2. Trendi Rookie-HMATRENDY ile takip et. Mavi olduğu sürece tutmaya devam et ve stop seviyeni yukarıya çek
  3. Stop seviyene geldiğinde veya Rookie-HMATRENDY kırmızı olduğunda sat. 4. Trendi ve Stoch RSI’ı takip et.
HMA Trendy
Grafik-6: HMA Trendy

Şu an için coin’in değerlendirmesini yapacak olursak; Önce grafikte son noktayı büyütelim. Coin kırmızı destekten yükselmeye başlamış. Alım bölgesinin biraz üzerinde kalmış ancak yön yukarı gözüküyor. Yeşil önemli bir direnç noktası, bu noktayı kâr alma ya da satış noktası olarak değerlendirebiliriz.

(1) Stoch RSI oversold bölgeden, pembe bölgeye geçmeye başlamış – Al sinyali.
(2) Rookie-HMATRENDY indikatörü maviye dönmüş – Al sinyali.

1.60$ seviyesi stop seviyesi 2.26$ seviyesi ilk hedef.
1.04$ seviyesi stop olunursa yeniden alım bölgesi.

Şu an fiyat alım yerinin biraz üzerinde olduğundan, kademeli alım için daha uygun. Bu durumda alımlarımızı parçalı şekilde 1.87$’dan, 1.60$ seviyesine kadar yazmak riskimizi önemli ölçüde düşürecektir.

Stratejine Sadık Kal!

Finans piyasalarında işlem yapmak oldukça zordur. Zorluğun büyük kısmını bilgi eksikliği ile risk yönetiminin doğru yapılmaması olarak düşünülse de asıl zorluk insan psikolojisinin işlem yaparken önemli ölçüde değişiklik göstermesidir. Kazandıran bir strateji bulmak çok zor değildir. Ancak bunu uygulamaya koymak asıl meseledir.

Peki psikolojimizi işlem yapmaya nasıl hazır hale getirebiliriz? Bu soruya cevap vermemiz için işte bilmemiz gerekenler:

  • Bulduğunuz strateji sürekli kazandıramaz. Yatırımınızı yaparken uyguladığınız strateji her zaman işe yaramayacağı için kayıp milktarını sürekli minimumda tutmak gerekir. Bunun en kolay yolu stop koymaktır. Eğer yaptığınız işlemlerde kaybı görmenize rağmen müdahele edemiyorsanız hiçbir teknik analiz bilgisinin size faydası olmaz. İçinizden sürekli şunu tekrar edin: ”Ne olursa olsun, bu seviyenin altında kalırsa coin’den çıkacağım”
  • Sürekli güzel hayaller kurmayın. Yatırım miktarını belirlerken sürekli kazanma hayali kurup elde edeceğiniz geliri düşünmek yerine, kaybederseniz size ne kadar zarar vereceğini ve bir sonraki yatırım için ne kadar miktarın kalacağını da düşünün.
  • Gerektiğinde tüm stratejinizi değiştirin. Şu ana kadar yaptıklarınız sizi sürekli zarara sokuyorsa, radikal değişiklik yapın. “Coin’de hapis kalmak”, “Zorunlu HODL” diye kullanılan tabirleri hayatınızdan çıkarın.
  • Coin’i alırken önce stop seviyesini, daha sonra hedefi belirleyin. Her iki durumda da coin’den çıkın. Yeniden alım yeri belirleyin.
  • En büyük servet sağlıktır. Beslenmenize, uyku düzeninize (bizler için hayal biliyorum), bedenen ve ruhen sağlığınıza dikkat edin. Her türlü rahatsızlık, mutsuzluk, kaygı durumu yanlış hamleler yapmanıza neden olacağı için analiz ve işlem yaparken durumunuzu gözden geçirin.
  • Fikren yalnızlaşın. Yaptığınız analizlerde, işlemlerde etrafınızda bulunan veya yardım aldığınız insanları suçlamayın. Önerilere ve tavsiyeleri önemseyin ancak tüm dış etkenlerden sıyrılarak verdiğiniz kararlar sizi çok daha iyi sonuçlara götürecektir. Unutmayın, belirlediğiniz strateji kendi stratejiniz ve size yardımcı olmaya çalışan insanlar kendi stratejilerine göre size yol göstermeye çalışıyor. Kendi stratejiniz genel olarak kazandırıyorsa bildiğinizden şaşmayın.

Sizlere duyurmuş olduğum Rookie-HMATRENDY İndikatörünün kodunu indirmek için tıklayın!

.
Rookie

Rookie

Twitter

Teknik Analiz kategorisinde diğer yazılar.

Arkadaşlarınla Paylaş!