Safe Haven (SHA) Nedir?

Kategori: Temel Analiz / Yazar: Barış Kardeş

Safe Haven

Öncelikle projenin ismine göz atalım, çünkü oldukça anlamlı. “Safe Haven” güvenli bölge demek ve bu isim proje hakkında adeta özet bilgi veriyor.  Safe Haven; VeChainThor ağı üzerinde miras, varlık dağıtımı ve kontrolü için inşa edilmiş bir platformdur. Proje bir vakfa sahip. Vakfın misyonu; birey, şirket, topluluk, geliştirici ve girişimciler için blockchain çözümleri üretmek. Patentli Safe Haven Protokolleri, KOBİ’lerden küresel işletmelere kadar uzanan servis sağlayıcılar ve bunların milyonlarca kullanıcısı tarafından benimsenmeye müsait bir yapıya sahip.

Blockchain teknolojisi ve kripto para ekosistemi her geçen gün gelişmeye devam ediyor fakat dijital varlıklara erişim, onları muhafaza ve kontrol etme çok kolay değil. Şifrelerin unutulması, kaybedilmesi, cihazların hack’lenmesi hâlâ büyük bir problem ve bu durum kitlesel adaptasyonuna da engel oluyor. Safe Haven projesi bu problemlere çözüm bulmayı amaçlıyor.

Safe Haven Ne Yapıyor?

Safe Haven ekibi üç temel alana odaklanmış: Varlık Yönetimi, Finansal Teknoloji ve Ürün Mühendisliği.

Varlık Yönetimi

Dijital varlıkların yönetimi için çözümler üretiyorlar. Bunlar arasında cüzdanlar, masternode’lar, havuz hizmetleri ve miras çözümleri yer alıyor. Mal sahiplerinin, varlıkları üzerinde tam yetki sahibi olmalarını ve tehditlerden korunmalarını sağlayan entegre kontrol mekanizmalarına sahipler. Dijital varlık sahibi kişi, seçtiği herhangi birine bu varlıklarını güvenli bir şekilde miras bırakabiliyor. Bu gerçekten orijinal bir çözüm.

The Family Circle Share Distribution Key, Emanet Protokolü ve Trust Alliance Network uygulamaları sayesinde seed’ler (cüzdana giriş için gerekli olan kelime grupları), özel anahtarlar ve parolalar şeffaf ve güvenli bir şekilde paydaşlar ve/ya aile üyeleri arasında paylaşılabiliyor. Trust Alliance Platformu’nun (TAN) (noter) kayıtlı bir üyesi, katılımcının mirasını çocuklarına veya paydaşlarına aktarmak için blockchain’de kalan payı alabiliyor. TAN, kripto para alanında uzmanlaşmış avukatları ve noterleri kripto yatırımcılarıyla buluşturan bir sosyal network merkezi.

Finansal Teknoloji

Shared Distribution Protokolü -Müşterek Dağıtım diyebiliriz- adında bir fintech çözümü geliştirmişler. Bu teknoloji, dijital varlıkların paydaşlar/ aile üyeleri arasında şifrelenmesine ve dağıtılmasına olanak tanıyor.
Safe Haven; kuruluşların, iş modellerini ve ürün tekliflerini desteklemek için mühendislik platformlarını kullanmalarına izin veriyor.

Ürün Mühendisliği

Ekip dijital varlıkları korumaya odaklanarak kullanım kolaylığı ve verimlilik esaslı Donanım Defterleri (Hardware Ledgers) gibi özel ürünler geliştiriyor.

SafeKey

Projenin SafeKey adlı ürünü ile hesaplarınızı bilgisayar korsanlarının casusluk ve kimlik hırsızlığına karşı koruyabilirsiniz.

SafeKey, kriptografik anahtarınızı bir kripto işlemcide saklar, böylece cihaz çalınsa bile güvenli kalır.
Bu nedenle SafeKey, SMS ve uygulama tabanlı kimlik doğrulama yöntemlerinden daha güvenli.

SafeKey Google, Facebook gibi sitelerde güvenle oturum açmak için kullanabileceğiniz bir anahtar vazifesi görür. Birileri hesabınızı çalsalar dahi SafeKey ile korunan hesaplarınız hâlâ güvende kalır.

SafeKey Google, Facebook gibi sitelerde güvenle oturum açmak için kullanabileceğiniz bir anahtar vazifesi görür.
SafeKey

Token

Projenin kendine ait SHA adında bir token’ı var. SHA, sistemin işleyişi için gerekli. Toplam arzı 8.500.000.000

Roadmap

Web sitesinde ve Whitepaper’da 2020’nin yer aldığı bir roadmap maalesef yok. Bu hoşuma gitmedi. Mevcut roadmap şu şekilde:

Q3 2019 :

  • ThorBlock V2 – Front End Completion
  • Release of SHIP Beta (Integriti)
  • ThorBlock Charity
  • Thorblock Fundraising
  • Release of ThorPay Beta
  • Release SafeID Beta
  • Research and Development : HSM based Key Management Service
  • Safekey Shipping and Delivery 

Takım

Web sitesinde ekipten sadece üç kişi belirtilmiş.

Projenin CEO’su 29 Nisan’da ThorPay ürününün Beta testinin duyurusunu yaptı. Twitter’a giriş tarihleri Kasım 2017, takipçi sayıları 10.6K. Telegram’da bu sayı yaklaşık 3500, Reddit’te 1200. Proje hakkında daha fazla detay için lütfen Whitepaper’a göz atınız.

.
Barış Kardeş

Barış Kardeş

Twitter

Arkadaşlarınla Paylaş!