Satoshi Nakamoto ve Pump Kültürü Üzerine

Kategori: Deneme / Yazar: Mehmet H. Tufan

Sevgili Satoshi Nakamoto Whitepaper’ının ilk satırlarını yazarken belki de bugünlerin yaşanacağını tahmin etmemişti.

Sevgili Satoshi Nakamoto Whitepaper’ın ilk satırlarını yazarken belki de bugünlerin yaşanacağını tahmin etmemişti. Hatta ilk satırlardan öteye gidip fikir aşamasını gözümüzde canlandırmaya çalışalım. Arkadaşları ile “Virgülden sonra 7 hane mi olsun, 8 hane mi olsun; yoksa hane olmasın mı?” gibi fikir alışverişlerinde bulunup beyin fırtınası yaparken bu günleri tahmin etti mi, onu tam olarak bilemeyiz.

İçine kapanık, etrafıyla fazla iletişim kurmayan bir çocuk olarak büyümüştü Satoshi. Whitepaper’ın ilk mısralarından sonra artık dünya eskisi gibi olmayacaktı. Blockchain devriminin ateşini yakacak ve bu tüm nesiller boyu dilden dile konuşulacaktı. Ancak bunu içine kapanık Satoshi tek başına yapabilir miydi?

“Bunu tahmin etmek çok zor olmamalı, cevap tabi ki hayır!!”

Satoshi asosyal gibi biri görünse de aslında çok sosyal bir ortamda büyümüştü. Etrafında iyi eğitimli insanlardan cahile, pazarlama uzmanlarından katile, müze müdüründen normal insanlara kadar bir sürü karakter ve insan mozaiği bulunmaktaydı. Tam olarak Satoshi’nin “Bitcoin” fikrinin tutacağını ve dünyayı değiştireceğine inanan biri var mıydı ondan emin değilim. Ama muhtemelen; “bu içine kapanık bilgisayar canavarı bir şey yaptıysa iyi yapmıştır, biz buradan parayı kaldırırız” diye düşünen birileri vardı. Ve yine muhtemelen entellektüel olmayan ama kurnaz olan bir halk kahramanı, biz bu teknolojiyi nasıl pazarlayabiliriz diye fikir üretmeye çalıştı.

Düşünün; harika bir teknoloji olarak Bitcoin ve Satoshi’nin posterlerle dolu küçücük iç karartıcı odası. Eğer bizim entelektüel olmayan ama kurnaz olan pazarlama dehası halk kahramanımız olmasa, belki de bu harika buluş tarihin tozlu sayfalarında yer alamadan kaybolup gidecekti.

Pump Kültürü

Dorian Nakamoto

Bitcoin’in tanınması, değer kazanması ve popüler olması için gerekli olan yol, Bitcoin fiyatını hızlıca arttırmak ve tüm dünya insanlarının dikkatini çekmekten geçiyordu. Bunun nasıl yapılacağını da cryptocurrency ve borsaları ile biraz fikri olan herkes tahmin edebilir; PUMP !! Halk kahramanımızın kader arkadaşları ile birlikte kurduğu pump grubu ilk başta küçük bir sermaye ile birbirlerine bitcoin alıp satarak bitcoin’in fiyatını yükseltmişti ve fiyatın 20.000 USD değerini test etmesini sağlamıştı.malı, cevap tabi ki hayır!!”

Düşünmeyi pek sevmeyiz ama bunun üzerine gelin birazcık olsun düşünelim sevgili kripto sevdalıları; ya o pump grubu olmasaydı!

Değerli blockchain ailesi, Fibo’nun ilk sayısında sistemin 1 numaralı figürü yüce insan Satoshi Nakamato’dan bahsetmek istedim. Fibo, tüm Cryptocurrency ve Blockchain’e gönül veren, ilgi duyan herkese hayırlı olsun.

.
Mehmet H. Tufan

Mehmet H. Tufan

Twitter

Arkadaşlarınla Paylaş!