Satoshi Nakamoto’nun İzinde

Kategori: Blockchain, Genel Kültür / Yazar: LagariBey

1990’lı yıllardan itibaren günlük hayatımıza giren internet, pek çok sektörü derinden etkilemiş, iş yapış modellerini değiştirmişti. Bu zorunlu değişikliğe maruz kalan sektörlerden biri de medya sektörüydü. Bu alanda faaliyet gösteren Newsweek dergisi, dijital yayıncılıkla baş edememiş, 31 Aralık 2012’de çıkardığı son dergiyle, basılı yayın hayatına son vermek zorunda kalmıştı.

Newsweek

1933 yılında ilk sayısını çıkaran Newsweek’in aldığı bu dramatik karar, uzun süre tartışılmış ama kararın üzerinden aylar geçmesine rağmen sular bir türlü durulmamıştı. Bu nedenle karardan 15 ay sonra, basılı dergiyi tekrar çıkarmaya karar verdiler, ancak derginin geri dönüşü için büyük bir habere ihtiyacı vardı. Bu haber, daha önce yayınladıkları ve tüm dünyada büyük ses getiren Monica Lewinsky skandalı gibi önemli ve sansasyonel olmalıydı. Dergi yönetimi, farklı opsiyonlar arasında en çok ses getirecek haberin, dijital dünyanın yeni para birimi Bitcoin’in gizemli geliştiricisini ortaya çıkarmak olduğuna karar verdi. Satoshi Nakamo’nun kim olduğunu belirleyebilirlerse, dünya çapında çok önemli bir habere imza atacaklar, üstelik büyük bir gizemi ortadan kaldıracaklardı.

Leah McGrath

Dergi yönetimi bu konuyu araştırma işini, dergide çalışan Leah McGrath Goodman isimli gazeteciye verdi. Hem ödüllü bir gazeteci olan, hem de kitapları en çok satan yazarlar arasında yer alan Leah, işini şansa bırakmak istemiyordu. Bu nedenle ilk yaptığı şeylerden biri, adli bilişimde Dorian S. Nakamoto isimli Japon kökenli bir Amerikalı, aradığı kişi olabilirdi, çünkü bu kişi Japonya’da doğmuş ve kendisine Satoshi Nakamoto ismi verilmişti. 10 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Amerika’ya taşınmış, sonraki yıllarda da California PolyTechnic’in fizik bölümünden mezun olmuştu. Ancak burada ismini değiştirmiş, Dorian Prentice Satoshi Nakamoto yapmıştı ama Dorian S. Nakamoto olarak kullanıyordu. Geçmişte Amerikan ordusu için elektronik ve haberleşme sistemleri, finans sektörü için uygulamalar ve Amerikan Sivil Havacılık Otoritesi FAA için yazılımlar geliştirmişti.

Nakamoto kimdir?

Leah aradığı kişiyi bulmuş gibiydi, çünkü neredeyse ilgili tüm noktalar birleşiyordu, bu kadar şey tesadüf olamazdı. E-mail yoluyla kendisine ulaşıp bazı sorular sormuş, edindiği bilgileri de teyit etmişti. Ancak özel bilgileri içeren bazı soruları cevaplamak istemeyen Nakamoto’nun bir müddet sonra iletişimi koparması üzerine, evine gidip yüz yüze konuşmaya karar vermişti. Leah’ı karşısında gören Nakamoto, kendisiyle konuşmak istemediğini, eğer gitmezse polis çağıracağını söyleyince, Leah bu kişinin aradığı Satoshi Nakamoto olduğunu ve kendisini gizlediğini düşünerek haberi yapmaya karar verir.

Leah’ın yazdığı ve kendi hayal ürününün bolca yansımalarını da içeren haber gerçekten de büyük etki yaratır ve bir anda tüm dünyaya yayılır. Haberin içeriğinde Nakamoto’nun evinin resminin ve adresinin de olması, gazetecilerin bir anda oraya yığılmasına neden olur. Ancak gazetecilerin karşısına çıkan kişi 64 yaşında, nazikçe gülümseyen ve Bitcoin’i henüz üç hafta önce duyduğunu söyleyen hasta ve yaşlı bir emeklidir.

Dorian’ın Talebi

Kameralar ona doğrultuldukça heyecanı ve şaşkınlığı artar. Sonra beklenmedik bir şekilde onlardan garip bir istekte bulunur: “Kim bana öğle yemeği ısmarlarsa, ona konuşacağım”. Bu defa şaşırma sırası gazetecilerdedir ancak Associated Press muhabiri bu fırsatı kaçırmaz
ve teklifi kabul ederek onu yemeğe götürür. Yemeğin ardından ona verdiği röportajda ise şöyle der: “Adımı temize çıkarmak için buradayım, Bitcoin ile bir alakam yok”. Haberin yayılmasının ardından, internet kullanıcıları Dorian Nakamoto ismini web’de aramaya başlar. Ancak ne Bitcoin ile ilgili forumlarda, ne de kriptografi ile ilgili yerlerde Dorian’ın ismi geçmektedir.
Bu ismin en çok geçtiği yerlerin başında, ilginç bir şekilde Amazon’daki yorumlar gelmektedir. Dorian, burada tam ismiyle yorumlar yazmış, mesela aldığı bir traş bıçağının olumsuz yönlerini uzun
uzadıya anlatmıştı. Başka bir yorumda ise tadını beğendiği Danimarka kurabiyelerinden bahsediyordu. Açık kaynaklarda isminin geçtiği bir başka yer ise metro şirketine gönderdiği bir mesajdı.

Gerçeğin ortaya çıkışı
Dorian Nakamoto

Forbes dergisi, açık kaynaklardaki bu yazıları, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin için yazdığı yazılarla biçim, gramer, imla kullanımı vs. bakımından karşılaştırmak için uzmanların görüşünü almıştı, ancak sonuç olumsuzdu,
bu kişinin Satoshi ile alakası yoktu. Yazılımcılar, “tekno geek”ler ve internet kullanıcıları da benzer şeyleri söylüyordu: Yaşı tutmuyordu (olması gerekenden çok yaşlıydı), cyberpunk geçmişi yoktu, yazdığı yazılarda kullandığı üslup, kelimeler, noktalama işaretleri Satoshi’ye hiç ama hiç benzemiyordu.

Amerika Federal Ticaret Komisyonu FTC’nin CTO’su olan ve aynı zamanda
bilgi teknolojileri alanında profesör olan Ed Felten, Newsweek’in hikayesindeki en zayıf noktanın, Dorian’ın kariyeri olduğunu söylemişti. Çünkü ona göre Bitcoin’i geliştirebilmek için kriptografi ve dağıtık algoritmalar konusunda uzman olmak gerekiyordu. Yani hikayede geçtiği gibi “fizik bölümünden mezun ve piyasada mühendis olarak çalışan biri” argümanı, bu iş için hiç yeterli değildi.

Bitcoin

Ona öğle yemeği ısmarlayan Associated Press muhabiri de Dorian’ın Bitcoin’e “bitcoim” dediğini söylemişti. Dorian’ın Satoshi Nakamoto olmadığının ortaya çıkması hem Newsweek’in hem de gazetecinin itibarını yerle bir etmiş. Başta gazeteciler olmak üzere pek çok kişi, alakasız bir insanın üstelik adres bilgisi verilmek suretiyle uydurma bir haberde hedef gösterilmesini acımasızca eleştirmişti.

I am not Dorian Nakamoto

Haberin ardından 3 yıl geçmiş ve skandal neredeyse unutulmuştu, ancak bir anda herkesi şaşırtan bir şey oldu. Satoshi Nakamoto’nun yıllar önce Bitcoin’i duyurduğu bir P2P formunda, onun orijinal mail’inden bir mesaj yayınlandı: “I am not Dorian Nakamoto”

Kaynaklar:

  • Bitcoin – The Future Of Internet, Dominic Frisby
  • The Book Of Satoshi – The Collected Writings of Bitcoin Creater Satoshi, Phil Champagne
  • Arstechnicacom
.
LagariBey

LagariBey

Twitter

Blockchain hakkında yazı önerilerimiz.

Arkadaşlarınla Paylaş!