Unification (FUND) Projesi Nedir?

Kategori: Blockchain, Temel Analiz / Yazar: Barış Kardeş

Unification; ticari işletmeler için blockchain çözümleri üreten bir ekosistemdir. Projenin iki ana yönü var:

  • 1) Mainchain
  • 2) WRKChain

Mainchain, Ethereum Sanal Makinesi (Ethereum Virtual Machine) uyumludur ve FUND adında kendi para birimine sahiptir. Bu zincirin yönetimi Distributed Stake Governance (DSG) aracılığıyla gerçekleştirilir. Unification’ın network’ünü (ağ) koruyan ve DSG konsensüs algoritması altında blokların doğrulanmasını sağlayan 96 adet doğrulayıcı var. Mainchain esasında “Blockchain’lerin Blockchain”idir ve kuruluşların istedikleri şekilde hız ve ölçeklenebilirliği belirlemelerine izin verir.

WRKChain ise yan zincir (side chain) olarak bildiğimiz bir sistemdir ve işlemlerin yürütülmesi için private ve public (hibrit) bir yaklaşım benimser. Bu yan zincirler, herkes tarafından uygulanabilen bağımsız blockchain’lerdir ve uygulayıcıların kendi konsensüs yöntemlerini ve işlem ücreti yapısını tanımlamasını ve uygulamasını sağlar.

Unification ekosistemi, temel programlama bilgisine sahip herkesin kendi organizasyonları için bir zincir oluşturmasına ve kendi blockchain’lerine sahip olmalarına olanak tanıyan araçlar ve framework sağlar.

Unification Mainchain

Proje en temelde, ölçeklendirme ve kurumsal kullanım için geliştirilmiş bir Ethereum fork’udur. Bu teknolojinin pratikte uygulanmasını sağlayan üç unsur var: Beacons, Wrkchain ve Tokenforge.

Beacon’ın amacı, mevcut veya yeni inşa edilmiş merkezi veritabanı projelerine değişmez (kesin) bir güven katmanı eklemektir. Beacon, bir iş ortağının mevcut veritabanı yapısını (mySQL, AWS, Oracle, vb.) kullanmaya devam etmesini ve veritabanlarına herhangi bir kayıt girişi gerçekleştiğinde fark edilmesini sağlar. Bu, verilerin kötü niyetle hareket eden bir yönetici veya bir bilgisayar korsanı tarafından değiştirilmediğini kanıtlaması gereken kuruluşlar için son derece yararlı bir uygulamadır.

WRKChain’ler DLT tabanlı ve gerçek dünya teşebbüslerinin ve tüketicilerin adaptasyonu için tasarlanmış bir teknoloji.

Takım
Unification Fund Takım

TokenForge, Unification’ın tokenizasyonuna dayalı konsorsiyum pazarına izin veren WRKChain altyapısıdır. TokenForge, Fungible ve Non-Fungible olmak üzere iki tür token türüne izin veriyor.

Öne çıkan özellikler:
  • Proje private ve public blockchain kombinasyonuna sahip hibrit bir model sunuyor.
  • İki hafta önce (14.05.2020) Mainnet gerçekleştirildi (https://twitter.com/ UnificationUND1339347969?s=20).
  • Ekip, “Öngörülebilirlik” prensibine odaklanmış. Platformdaki operatörler, platformdaki hızın ve ücretlerin ne kadar olduğunu daima bilecekler.
  • Ekip toplam arzın %88’ini (880 milyon token’ı) yakmış. Önümüzdeki dönemde enflasyon oranı %0 olacak.
  • Şu an sınırlı sayıda borsada listeleniyor.

Sitede ekiple ilgili sadece bu görsel yer alıyor. Kendileri hakkında detaylı bilgi maalesef yok.

Daha sonra bulduğum şu link’te hem takım hem de proje hakkında daha detaylı açıklamalar olduğunu gördüm.

Partnerler
Unification Partners


Sitede gösterilen partnerlerle ilgili ekstra bir açıklama veya link yok.

Token Bilgileri
Borsalar

FUND’un listelendiği borsalara şu şekilde (hacimlere dikkat): Henüz büyük borsalara girmemiş olması potansiyel fiyata işaret edebilir fakat elbette sadece bu veri göz önünde bulundurularak yatırım yapılmaz. Proje hakkında daha fazla detay için whitepaper’a göz atabilirsiniz.

Twitter’a giriş tarihleri Mayıs 2018. Takipçi sayıları yaklaşık 12 bin. Güzel.Telegram’da bu sayı 11.550. Bu da çok iyi. Facebook’ta yaklaşık 10.000 takipçileri var fakat Eylül 2019’dan bu yana paylaşım yapmamışlar. YouTube kanalları için tıklayınız

.
Barış Kardeş

Barış Kardeş

Twitter

Arkadaşlarınla Paylaş!